letecká historie


obrazekhlavička

V Olomouci- Neředíně byl odhalen památník padlým letcům

Dnes, 16. 12. 2011, v předvečer 67 výročí, byl na olomouckém hřbitově v Neředíně slavnostně odhalen památník americkým letcům, kteří zde zahynuli při pádu amerického bombardéru Consolidated B-24J Liberator výrobního čísla 42-52025, pojmenovaného posádkou "Arsenic and Lace". Za účasti řady významných osobností a obyvatel města, kteří statečně vzdorovali ledovému větru, bylo odhaleno dílo uměleckého kováře Milana Poliána z Olomouce. Železná plastika znázorňující plameny a vrtuli letounu, doplněná o desku z červené žuly, kde jsou uvedena jména členů posádky výše zmiňovaného letounu. Pomník byl vysvěcen arcibiskupem olomouckým Mons. Janem Graubnerem. Čest padlým letcům vzdalo také letectvo AČR průletem dvojice letounů JAS-39 Gripen. Mezi čestnými hosty byl také zástupce amerického velvyslanectví a amerického letectva - major John D. Williams.

Přestože předpověď počasí ceremoniálu odhalení zdánlivě nepřála, stalo se, že se několikrát objevilo i slunce a nebýt silného větru, dalo by se říct, že bylo ideální. Tímto aktem byl splněn slib primátora města, že se padlí letci dočkají důstojné památky a musím říct, že se toho město chopilo důstojně a výsledek je perfektní.

Pokud by někdo chtěl navštívit tento památník, jistě mu budou užitečné následující informace. Pomník se nachází na území Ústředního hřbitova v Olomouci- Neředíně, Třída Míru, poblíž hlavní kaple.
GPS souřadnice: 49°35'51.064"N, 17°13'11.761"E

Pro milovníky geocachingu je již také připravena nová keška v sérii "letecké bitvy 1944".

Celý příběh bombardéru si můžete přečíst zde

foto_pamatnik_1


foto_pamatnik_2


foto_pamatnik_3

foto: sbírka autora


Více fotografií zde:Jiří Černošek