letecká historie


obrazekhlavička

Poslední pilot vzpomíná

Deník Timesunion ve městě Albany ve státě New York 17. prosince 2014 zveřejnil rozhovor s panem Miltonem Klarsfeldem. Tento 92- letý pán je bývalý navigátor amerického letectva a také poslední žijící člen posádky bombardéru, který byl 17. prosince 1944 sestřelen nad Olomoucí a havaroval na hřbitově v Olomouci- Neředíně. Jeho výpověď je ojedinělá a dává unikátní možnost dozvědět se, jak celá událost probíhala pohledem člena posádky.

Více o události v širších souvislostech ZDE


Milton Klarsfeld se s námi vrací o 70 let zpět, kdy nacisté se sestřelili bombardér B-24, který navigoval.

Němci zaútočili na americký svaz letící z Itálie a sestřelili jeho desetičlennou posádku 17. Prosince 1944. Bombardér B-24 explodoval ve výšce 26 000 stop (), okamžitě bylo zabito 5 členů posádky a Klarsfeld upadl do bezvědomí. Poté co byl vymrštěn z bombardéru, se 22-letý poručík z Albany () probral, letíce ve vzduchu volným pádem s kyslíkovou maskou stále na obličeji a s nasazeným padákem. Přistál na trolejích tramvajového vedení () v Olomouci, malém, nacisty okupovaném, městě v Československu.

crew

‹ Fotografie posádky bombardéru B-24 Liberator "Arsenic and Lace", který byl sestřelen 17. 12. 1944 nad Olomoucí. Milton Klarsfeld je první stojící zprava.


O sedm desetiletí později, Klarsfeld (92 let) žije v domě s asistenční službou Atria Guilderland. Právě se usadil se svojí hrdou rodinou aby vyprávěl o tom, jak podvedl smrt jako neomalený, mladý muž ve službách armádních leteckých sil. Je překvapen, že je poslední žijící člen z osudného bombardéru Arsenic ad Lace, jak byl jejich stroj pojmenován.

„Nerozumím tomu,“ říká Klarsfeld. „snažím se o tom nepřemýšlet, abych byl upřímný.“

Milt2

‹ Milton Klarsfeld dnes ve věku 92 let


Osud a trocha hrdosti dovoluje Klarsfeldovi vrátit se zpět z války. Jeho židovští prarodiče opustili Rakousko-Uhersko a Polsko před první světovou válkou, aby unikly pronásledování. Jeho otec vlastnil obchod s hračkami a jízdními koly na Hudson avenue v Albany a Klarsfeld vyrůstal na Delaware avenue spolu se s svým bratrem a sestrou. Odpromoval na univerzitě v Albany v roce 1940 a zkusil se dostat do armády, ale kvůli jeho plochým nohám ho nepřijali. Znovu to zkoušel v roce 1942 a sympatický medik mu dovolil, aby se dostal k letectvu. „Vždycky jsem se zajímal o letectví,“říká Klarsfeld „Můj otec mě vodíval na letiště v Albany kde bývala spousta chlápků dělajících akrobatické kousky s letadly“.

Klarsfeld chtěl být pilotem, ale jeho sen skončil jednoho dne během základního pilotního výcviku v Texasu. Zábavu milující dítě z Albany zamířilo se svým letadlem níže během cvičného letu, aby si prohlédl skupinu opalujících se slečen. Když s letounem přistál, bylo mu okamžitě nařízeno, aby se dostavil k veliteli. „ jedna ze slečen byla jeho dcera,“ Vzpomíná Klarsfeld. „Sebral mé číslo z rozpisu a já byl vyhozen z leteckého výcviku“.

Milt1

Klarsfeld setrval a stal se navigátorem. Naučil se vyhodnocovat údaje a radil pilotům v kurzech letu, spotřebě paliva a tak dále. Na americkou základnu v jižní Itálii přiletěl v říjnu 1944. V desetičlené posádce odlétal alespoň tucet bojových misí před 17. prosincem 1944.

„ Byli bratrstvo neohrožených sesbírané ze všech koutů spojených států a mnoha odlišných prostředí,“ řekl Scott Douglas, architekt ze Seattlu, který ztratil svého strýce, Arthura Carlsona na palubě Arsenic and Lace a navštívil Olomouc minulý měsíc, aby se zůčastnil vzpomínkovývch akcí. Mnoho Čechů má stále v živé paměti části letadla a těla mrtvých členů posádky, padající z oblohy na konci roku 1944," říká.

„tento region je stále vděčný spojencům za to, že je snažili zbavit nacistů“, říká Douglas. Amatérský historik, který se snaží, aby Klarsfeld připomněl památku na osudný let.

konecna
‹ Místo, kde pravděpodobně přistál Milton Klarsfeld na padáku 17. 12. 1944, jeho padák se zamotal do trolejů tramvajového vedení.


Před osudnou misí, říká Klarsfeld, pomohl posádce vyhnout se nepřátelské palbě nad Jaderským mořem. Při tomto letu nařídil pilotovi udělat prudký obrad doprava, aby se vyhnuli oblasti, kde byly pozice nepřátelského protiletadlového dělostřelectva. Při provádění manévru mohla posádky jen bezmocně přihlížet, jak byly dva další bombardéry B-24, které neuhnuly, sestřeleny protileteckou palbou. „Posádka ke mně měla od té doby velký respekt.“ Říká Klarsfeld

Při svém posledním nasazení dostala posádka rozkaz bombardovat rafinerii syntetických paliv v Německu(rafinerie Odertal v Polsku pozn. autora). Asi devět mil od cíle se objevila skupina asi 50 německých stíhaček, a jedna jim salvou z palubních zbraní vyřadila jeden z motorů. Pilot, Gerald Smith, nařídil všem opustit letadlo, ale pouze čtyři členové posádky slyšely rozkaz a byli schopni vyskočit. Klarsfeld pomohl přednímu střelci Davidu Brewerovi z věže, ale se dostat z prosklené přídě letounu. . Nádrže letounu explodovaly. Klarfeld uviděl oranžový záblesk a omdlel. Síla detonace ho vymrštila z letounu a otevřela jeho padák, bez toho, aby musel zatahovat za uvolňovací madlo. Klarsfeld nabyl vědomí ve vzduchu. „Nevěděl jsem, jestli žiju nebo ne,“ řekl. Místní lidé a němci vymotali jeho padák z drátů a odvedli jeho a další zajaté američany do místního vězení.

Milt3

Spolu s Klarsfeldem a Smithem přežili druhý pilot Vrooman Francisco Jr. A seržanti John Modrowsky a Clifton Stewart. Němci posadili zajatce do vlaku a odvezli je do Frankfurtu, kde Klarsfelda drželi 10 dní na samotce a o hladu.

Když byli ve vlaku do Stalagu I- zajateckého tábora pro důstojníky a židovské vojáky- v Barthu, Německo, ukradl kus klobásy německému strážnému, který usnul. Když se strážný probudil, obvinil jiného němce, že krade jídlo. „Těžko se mi předstíralo, že jsem to neudělal“ říká Klarsfeld. Ve Stalag luftu I Klarsfeld dostal deník, který schoval do obalu vyzdobeného hákovým křížem. Zaznamenal tam všechny své důležité vzpomínky a stále ho má sebou ve svém pokoji. Říká, že by ho němci zastřelili, kdyby ho u něj našli.

denik
‹ deník Miltona Klarsfelda, který si psal v zajateckém táboře po sestřelení a jeho fotografie z výcviku


Klarsfeld byl v táboře 4 měsíce před tím, než byl osvobozen ruskými vojáky 1. Května 1945, 7 dní před tím, než spojenci vyhlásili mír v Evropě. Říká, že němci se chystali zastřelit všechny židy, kteří zde byli drženi jako zajatci. Na poslední chvíli američtí vojenští představitelé uzavřeli s němci dohodu o propuštění vězňů.

Po válce se Klarsfeld vrátil do Albany a otevřel si první místní obchod s televizory. Vzal si svou ženu Jane a měli spolu šest dětí. Posledním žijícím členem posádky se stal poté, co zemřel John Modrowsky (spodní střelec pozn autora), původně z New York city.
„Můžu hovořit o velkém štěstí“ říká Klarfeld.

Překlad: Jiří Černošek

ZDROJE:
- Shot out of the sky, WWII vet cheated death By Dennis Yusko Updated 7:54 am, Wednesday, December 17, 2014